Legalizacja butli LPG. Kiedy, dlaczego gdzie zrobić ?

[Głosów:2    Średnia:5/5]

Co warto wiedzieć o legalizacji butli LPG?

Każdy kto posiada samochód z instalacją LPG, jest zobowiązany do tego iż taka butla otrzymujemy w naszym kraju podczas swoistego montażu, 10 letni okres swoistej eksploatacji a więc homologacji, nie oznacza to jednak iż należy ją potem wyrzucić. Zawsze pamiętajmy, iż całkowity czas użytkowania butli LPG wynosi 20 lat, jednak niezbędne jest po 10 latach jej co za tym idzie ponowne zalegalizowanie.

Tutaj bardzo ważne jest uwzględnienie, iż taka butla musi posiadać nie tylko znak 67R, ale również wszystkie niezbędne wiadomości oraz informację o jej ewentualnym producencie, stopniu napełnienia, dacie kiedy był wyprodukowany zbiornik oraz ciśnieniu wykonanych prób.

Legalizacja zbiornika LPG odbywa się nie tylko wtedy gdy kończy się termin homologacji, lecz także w sytuacji gdy sprowadzamy nasz samochód z zagranicy, wtedy gdy zatrzymano jego dowód rejestracyjny (na skutek ewentualnych uszkodzeń po wypadku), względnie gdy montujemy zupełnie nowy zbiornik.

Które badania przeprowadza się przy homologacji butli LPG?

Wymiana zbiornika LPGNajważniejszym oraz podstawowym badanie, jakie wykonuje się przy okresowych badaniach butli LPG, jest to które ma na celu sprawdzenie powłoki zewnętrznej zbiornika, tym samym oceny jej w adekwatny do tego sposób. Dodatkowo uwzględnia się to jak wygląda wewnętrzna struktura zbiornika oraz przeprowadza się jego wytrzymałość ciśnieniową.

Kiedy nasz zbiornik LPG nie otrzyma homologacji?

Kiedy nasz zbiornik LPG, może nie otrzymać homologacji? Przede wszystkim w sytuacji gdy:

• Informację jakie znajdują się na tabliczce znamionowej są w żaden sposób nieczytelne
• Kiedy nadszedł czas jego eksploatacji (oznaczenie K.E)
• Pojawiła się korozja
• Na jego powłoce dostrzeżono wgniecenia 
• Brakuje adnotacji o występowaniu instalacji LPG w dokumentach przypisanych do danego samochodu 

Dzięki homologacji zbiornika LPG możemy oszczędzić nasze pieniądze

Pewnie, że o legalizacji butli LPG warto pamiętać z powodu swoistych oszczędności jakie ona generuje i umożliwia osiągnąć, przegląd nie tylko butli ale całej instalacji LPG kosztuje około 300 zł, a nowy zbiornik niekiedy nawet 500 zł. Dodatkowo pamiętajmy o potrzebie liczenia się z robocizną gdy zbagatelizujemy potrzebę wykonania wspomnianej legalizacji, zatem jak widać jest to coś co pozwala na generowanie zysków po okresie 10 lat, a więc wtedy gdy taka butla może być jeszcze stosowana.

Kto może dokonać homologacji zbiornika LPG?

Kto może dokonać homologacji zbiornika z gazem LPG? Mianowicie każdy warsztat lub firma, która posiada niezbędne do tego predyspozycje i upoważnienia, a tym samym zgodę wydaną ze strony Transportu Dozoru Drogowego. Pamiętajmy więc, by również na to zwrócić uwagę przy zjawianiu się bezpośrednio u mechanika czy warsztacie gdzie zamierzamy przeprowadzić przegląd naszej instalacji a tym samym uzyskać pozwolenie na dalszą eksploatację oraz homologację butli z gazem LPG.

Jak zatem widać, legalizacja zbiornika a wraz z nim samej butli LPG, to nader ważna kwestia w aspekcie eksploatacji oraz użytkowania samochodu który ją co zrozumiałe posiada. Warto więc pamiętać wszystko co niezbędne oraz potrzebne na jej temat, dodatkowo spojrzeć na owe zagadnienie z adekwatnej do tego wręcz perspektywy.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *